McAlpine 75mm Water Seal Chrome Plated Plastic Resealing Adjustable Inlet Bottle Trap
SKU: PBMCT264
McAlpine Chrome Plated 75mm resealing adjustable inlet bottle trap is made of chrome-plated plastic to McAlpine's always high standards. This fitting includes 1¼" BSP x 75mm water seal compression connections.
Features & benefits
- Available in 1¼" and 1½" sizes
- 75mm Water Seal
- Multifit Compression Outlet suits all plastic, copper and lead pipe
- Adjustable Inlet makes trap suitable for all domestic repair, maintenance and improvement work
- The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions
- Eliminates the need for secondary ventilation
- Chrome Plated Plastic
- Conforms to BS EN 274-1:2002
IDPBMCT264
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine 75mm Water Seal Chrome Plated Plastic Resealing Adjustable Inlet Bottle Trap
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-75mm-water-seal-chrome-plated-plastic-resealing-adjustable-inlet-bottle-trap-PBMCT264
McAlpine Chrome Plated 75mm resealing adjustable inlet bottle trap is made of chrome-plated plastic to McAlpine's always high standards. This fitting includes 1¼" BSP x 75mm water seal compression connections.
Features & benefits
- Available in 1¼" and 1½" sizes
- 75mm Water Seal
- Multifit Compression Outlet suits all plastic, copper and lead pipe
- Adjustable Inlet makes trap suitable for all domestic repair, maintenance and improvement work
- The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions
- Eliminates the need for secondary ventilation
- Chrome Plated Plastic
- Conforms to BS EN 274-1:2002
Specifications
| Product Name | McAlpine 75mm Water Seal Chrome Plated Plastic Resealing Adjustable Inlet Bottle Trap |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Bottle Trap |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | A10AR-CP |
| EAN | 5036484000071 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Chrome Plated Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | A10AR-CP |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | BS EN 274-1:2002 |
| Finish | Chrome Plated Plastic |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 77 mm |
| Product Weight | 0.314 kg |
| Product Height | 195 mm |
| Product Length | 120 mm |
| Volume | 0.0018 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |