McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm White
SKU: PBMCT005
The McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 1.25" White with Multifit Outlet is an alternative to anti-syphon traps (Silentrap) and may be used in similar circumstances. The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions. Eliminates the need for secondary ventilation.
Features & benefits
- Easy to tear making it user friendly
- Waterproof
IDPBMCT005
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-adjustable-inlet-bottle-trap-70mm-x-1-25-white-PBMCT005
The McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 1.25" White with Multifit Outlet is an alternative to anti-syphon traps (Silentrap) and may be used in similar circumstances. The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions. Eliminates the need for secondary ventilation.
Features & benefits
- Easy to tear making it user friendly
- Waterproof
Specifications
| Product Name | McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | A10A |
| EAN | 5036484000033 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials |
Rubber
Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Traps |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 190 mm |
| Product Weight | 2.13 kg |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 190 mm |
| Diameter | 31.75 mm |
| Jointing System | Compression |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |