McAlpine Anti Syphon Bottle Trap 38.1mm Dia White
SKU: PBMCT237
McAlpine Anti Syphon Bottle Trap 38.1mm Dia White is made from polypropylene, consists of 75mm water seal, multifit compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe. Has a simple non-mechanical action that ensures retention of adequate water seal even under extreme symphonic conditions.
IDPBMCT237
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Anti Syphon Bottle Trap 38.1mm Dia White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-anti-syphon-bottle-trap-38-1mm-dia-white-PBMCT237
McAlpine Anti Syphon Bottle Trap 38.1mm Dia White is made from polypropylene, consists of 75mm water seal, multifit compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe. Has a simple non-mechanical action that ensures retention of adequate water seal even under extreme symphonic conditions.
Specifications
| Product Name | McAlpine Anti Syphon Bottle Trap 38.1mm Dia White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | C10V |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Diameter | 38.1 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |