McAlpine Bath Combined Waste and Overflow with Removable Grid - 34mm Diameter Tube
SKU: LBZMCBW7
McAlpine 1½" Bath Combined Waste and Overflow. Includes a 70mm Plastic Flange with removable Grid for cleaning. Overflow Grating and 34mm Overflow Tube. Complete with plug and chrome plated chain.
Features & benefits
- Available with Chrome Plated Plastic or white plastic flange/overflow grating
- 1½" BSP
- 70mm flange
- PVC plug and CP chain
- Flexible overflow tube has OD of 34mm
- Removable grid for easy cleaning
- Manufactured in Polypropylene
IDLBZMCBW7
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Bath Combined Waste and Overflow with Removable Grid - 34mm Diameter Tube
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-bath-combined-waste-and-overflow-with-removable-grid-34mm-diameter-tube-LBZMCBW7
McAlpine 1½" Bath Combined Waste and Overflow. Includes a 70mm Plastic Flange with removable Grid for cleaning. Overflow Grating and 34mm Overflow Tube. Complete with plug and chrome plated chain.
Features & benefits
- Available with Chrome Plated Plastic or white plastic flange/overflow grating
- 1½" BSP
- 70mm flange
- PVC plug and CP chain
- Flexible overflow tube has OD of 34mm
- Removable grid for easy cleaning
- Manufactured in Polypropylene
Specifications
| Product Name | McAlpine Bath Combined Waste and Overflow with Removable Grid - 34mm Diameter Tube |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Bath Combined Waste and Overflow |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | FBW2R-C |
| EAN | 5036484001009 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | FBW2R-C |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Chrome Plated Plastic |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 80 mm |
| Product Weight | 0.253 kg |
| Product Height | 508 mm |
| Product Length | 135 mm |
| Volume | 0.0055 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | male |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |