McAlpine Bath Trap 50mm x 1.5" White
SKU: PBMCT083
McAlpine Bath Trap 50mm x 1.5" (L x Dia) White, is manufactured from polypropylene. This product is featured with rubber seal that provides rigid fix. It is fixed below the basin or bath tub, which helps to minimise blocks down the drains.
IDPBMCT083
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Bath Trap 50mm x 1.5" White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-bath-trap-50mm-x-1-5-white-PBMCT083
McAlpine Bath Trap 50mm x 1.5" (L x Dia) White, is manufactured from polypropylene. This product is featured with rubber seal that provides rigid fix. It is fixed below the basin or bath tub, which helps to minimise blocks down the drains.
Specifications
| Product Name | McAlpine Bath Trap 50mm x 1.5" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | SM10 |
| Materials |
Rubber
Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 50 mm |
| Diameter | 1.5 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |