McAlpine Bath Trap With Top Access 112mm x 1.5" White
SKU: PM2650UK
McAlpine Bath Trap With Top Access 112mm x 1.5" (H x Dia) White is a handy fitting manufactured with chrome plated brass mushroom plug and overflow face, with 50mm water seal multifit outlet which is used to retain water after fixture use. It is suitable for all plastic, copper and lead pipes. The bath trap comes with an adjustable flexible overflow tube length of 330mm to 580mm.
IDPM2650UK
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Bath Trap With Top Access 112mm x 1.5" White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-bath-trap-with-top-access-112mm-x-1-5-white-PM2650UK
McAlpine Bath Trap With Top Access 112mm x 1.5" (H x Dia) White is a handy fitting manufactured with chrome plated brass mushroom plug and overflow face, with 50mm water seal multifit outlet which is used to retain water after fixture use. It is suitable for all plastic, copper and lead pipes. The bath trap comes with an adjustable flexible overflow tube length of 330mm to 580mm.
Specifications
| Product Name | McAlpine Bath Trap With Top Access 112mm x 1.5" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | HC2650UK |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 112 mm |
| Diameter | 1.5 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |