McAlpine Chrome Plated Brass Compression Straight Connector ABS Solvent Weld
SKU: PBMC0033
McAlpine Compression straight connector. Converts chrome brass pipe to plastic.
Features & benefits
- Available in 1¼" and 1½" sizes
- Converts chrome brass pipe back to plastic
IDPBMC0033
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Chrome Plated Brass Compression Straight Connector ABS Solvent Weld
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-chrome-plated-brass-compression-straight-connector-abs-solvent-weld-PBMC0033
McAlpine Compression straight connector. Converts chrome brass pipe to plastic.
Features & benefits
- Available in 1¼" and 1½" sizes
- Converts chrome brass pipe back to plastic
Specifications
| Product Name | McAlpine Chrome Plated Brass Compression Straight Connector ABS Solvent Weld |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Straight Connector |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | ABS32/35G-CB |
| EAN | 5036484061997 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | ABS |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | ABS32/35G-CB |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Chrome Plated Brass |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 43 mm |
| Product Weight | 0.0721 kg |
| Product Height | 46 mm |
| Product Length | 43 mm |
| Volume | 1.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Angle | 90 degrees |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |