McAlpine Condensate Soakaway Container 300 x 110mm
SKU: PBMCK1GR
McAlpine Condensate Soakaway Container Black/Grey is made from polypropylene material. It receives discharge from a condensing boiler and is mainly used with limestone chippings. This container has a Building Regulations Approved Document H and includes a solvent weld fitting to increase size of discharge pipe prior to it passing through the external wall.
Features & benefits
- Resistant to rot and decay
- Ensures colour consistency
IDPBMCK1GR
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Condensate Soakaway Container 300 x 110mm
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-condensate-soakaway-container-300-x-110mm-black-grey-PBMCK1GR
McAlpine Condensate Soakaway Container Black/Grey is made from polypropylene material. It receives discharge from a condensing boiler and is mainly used with limestone chippings. This container has a Building Regulations Approved Document H and includes a solvent weld fitting to increase size of discharge pipe prior to it passing through the external wall.
Features & benefits
- Resistant to rot and decay
- Ensures colour consistency
Specifications
| Product Name | McAlpine Condensate Soakaway Container 300 x 110mm |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | SOAK1GR |
| EAN | 5036484008404 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Soakaway Containers |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 300 mm |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |