McAlpine Drain Connector 110mm x 4" Black
SKU: LBZMFCBL
McAlpine Drain Connector 110mm x 4" (L x Dia) Black is a handy fitting manufactured from polypropylene. It is a straight flexible pan connector used to prevent any sediment build up in flex that could cause blockage.
IDLBZMFCBL
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Drain Connector 110mm x 4" Black
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-drain-connector-110mm-x-4-black-LBZMFCBL
McAlpine Drain Connector 110mm x 4" (L x Dia) Black is a handy fitting manufactured from polypropylene. It is a straight flexible pan connector used to prevent any sediment build up in flex that could cause blockage.
Specifications
| Product Name | McAlpine Drain Connector 110mm x 4" Black |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | DC1-BL |
| Materials |
Rubber
Polypropylene |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 110 mm |
| Diameter | 4 in |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |