McAlpine Drain Connector with 'O' Seal Socket to Fit 4"/110mm Pipe
SKU: LBZMFCGR
McAlpine Grey Polypropylene Drain Connector with 'O' seal socket. Finned seal spigot for internal connection to 110mm cast iron, plastic or clay. Ideal for low level connections. 'O' seal socket fits 4"/110mm pipe to BS 4514.
Features & benefits
- Available in black and grey
- Finned seal spigot for internal connection to 4"/110mm cast iron, plastic or clay
- Ideal for low level connections
- O' seal socket fits 4"/110mm pipe to BS 4514
IDLBZMFCGR
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Drain Connector with 'O' Seal Socket to Fit 4"/110mm Pipe
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-drain-connector-with-o-seal-socket-to-fit-4-110mm-pipe-LBZMFCGR
McAlpine Grey Polypropylene Drain Connector with 'O' seal socket. Finned seal spigot for internal connection to 110mm cast iron, plastic or clay. Ideal for low level connections. 'O' seal socket fits 4"/110mm pipe to BS 4514.
Features & benefits
- Available in black and grey
- Finned seal spigot for internal connection to 4"/110mm cast iron, plastic or clay
- Ideal for low level connections
- O' seal socket fits 4"/110mm pipe to BS 4514
Specifications
| Product Name | McAlpine Drain Connector with 'O' Seal Socket to Fit 4"/110mm Pipe |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Drain Connector |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | DC1-GR |
| EAN | 5036484007575 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | DC1-GR |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | BS 4514 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 121 mm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Product Height | 132 mm |
| Product Length | 132 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Volume | 0.0021 m3 |
| Jointing System | Push_Fit |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |