McAlpine Flexible Connector 40mm White
SKU: LBZMFC02
The McAlpine Flexible Connector White 40mm Dia, is a universal connector which is supplied with the BSP Coupling nut. This product offers complete flexibility for any required angle or offset and the maximum effective length is 18 inch. BSP coupling nut can be attached to the 1.5" BSP male thread of a shower trap.
Features & benefits
- Maximum effective length is 18 inches
- BSP coupling nut can be attached to the 1.5" BSP male thread of a shower trap
IDLBZMFC02
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Flexible Connector 40mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-flexible-connector-40mm-white-LBZMFC02
The McAlpine Flexible Connector White 40mm Dia, is a universal connector which is supplied with the BSP Coupling nut. This product offers complete flexibility for any required angle or offset and the maximum effective length is 18 inch. BSP coupling nut can be attached to the 1.5" BSP male thread of a shower trap.
Features & benefits
- Maximum effective length is 18 inches
- BSP coupling nut can be attached to the 1.5" BSP male thread of a shower trap
Specifications
| Product Name | McAlpine Flexible Connector 40mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | FLEXCON2 |
| EAN | 5036484001092 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Connectors |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Product Length | 460 mm |
| Diameter | 40 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |