McAlpine Medium Flexible WC Pan Connector 4"
SKU: PMWCC005
The 97-107mm Inlet x 4"/110mm Outlet Flexible WC Connector (Medium Length) which has been manufactured in polypropylene, the outlet fits 4"/110mm inside diameter of PVC-U and cast iron soil pipe. Independent tests prove conclusively that there is no build-up of sediment in the flex and enables easy installation of WC pans in awkward positions.
Features & benefits
- 97-107mm inlet suits all pan spigots
- Unit complies with DIN 1389-22000-05
- LGA certified
IDPMWCC005
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Medium Flexible WC Pan Connector 4"
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-flexible-pan-wc-connector-290-x-107mm-white-PMWCC005
The 97-107mm Inlet x 4"/110mm Outlet Flexible WC Connector (Medium Length) which has been manufactured in polypropylene, the outlet fits 4"/110mm inside diameter of PVC-U and cast iron soil pipe. Independent tests prove conclusively that there is no build-up of sediment in the flex and enables easy installation of WC pans in awkward positions.
Features & benefits
- 97-107mm inlet suits all pan spigots
- Unit complies with DIN 1389-22000-05
- LGA certified
Specifications
| Product Name | McAlpine Medium Flexible WC Pan Connector 4" |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | WC-F23R |
| EAN | 5036484006202 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pan Connectors |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 250 mm |
| Radius | 4 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |