McAlpine Macfit Offset Pan Connector 40mm
SKU: PM0MAC4A
The 97-107mm Inlet x 4"/110mm Outlet 40mm Offset MACFIT WC Connector is available for 4" PVC-U and cast iron soil pipe diameter. Provided with a patented 'Lock Ring' inlet seal to give a superior, tighter connection to the Wc pan outlet. It is manufactured in EVA (a soft, durable, flexible plastic material) with synthetic rubber and moulded, finned seals.
Features & benefits
- 97-107mm Inlet suits all pan spigots
- White colour to match sanitaryware
- Complies with BS 5627:1984
IDPM0MAC4A
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Macfit Offset Pan Connector 40mm
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-macfit-offset-wc-connector-107-x-110mm-dia-white-PM0MAC4A
The 97-107mm Inlet x 4"/110mm Outlet 40mm Offset MACFIT WC Connector is available for 4" PVC-U and cast iron soil pipe diameter. Provided with a patented 'Lock Ring' inlet seal to give a superior, tighter connection to the Wc pan outlet. It is manufactured in EVA (a soft, durable, flexible plastic material) with synthetic rubber and moulded, finned seals.
Features & benefits
- 97-107mm Inlet suits all pan spigots
- White colour to match sanitaryware
- Complies with BS 5627:1984
Specifications
| Product Name | McAlpine Macfit Offset Pan Connector 40mm |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | MAC-4A |
| EAN | 5036484021885 |
| Materials | EVA |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pan Connectors |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 140 mm |
| Radius | 4 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |