McAlpine Macfit Straight Extension 3.5″
SKU: PMACEXTB
The McAlpine Macfit Straight Extension 3.5″ is an extension for the pan connector that is manufactured in EVA, which is a soft, durable and flexible plastic material.
Features & benefits
- Adjustable Length
- White colour to match sanitaryware
- Complies with BS 5627:1984
IDPMACEXTB
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Macfit Straight Extension 3.5″
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-macfit-straight-extension-wc-connector-90mm-dia-white-PMACEXTB
The McAlpine Macfit Straight Extension 3.5″ is an extension for the pan connector that is manufactured in EVA, which is a soft, durable and flexible plastic material.
Features & benefits
- Adjustable Length
- White colour to match sanitaryware
- Complies with BS 5627:1984
Specifications
| Product Name | McAlpine Macfit Straight Extension 3.5″ |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Adaptors |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | MAC-EXTB |
| EAN | 5036484019622 |
| Materials | EVA |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pan Connectors |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 200 mm |
| Diameter | 105 mm |
| Radius | 4 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |