McAlpine Multifit 90° Bend 1.25" White
SKU: PBMCT413
The McAlpine Multifit 90° Bend 1.1/4"in Dia White, is a durable component that is suitable for all plastic, copper and lead pipes within domestic plumbing systems. The white plastic finish is robust and designed to stand the test of time. This product suits all plastic waste pipe, copper pipe (metric and imperial) and lead pipe.
Features & benefits
- Suits all plastic waste pipe, copper pipe (metric and imperial) and lead pipe
- Robust white plastic finish
IDPBMCT413
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Multifit 90° Bend 1.25" White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-multifit-90-bend-1-25-white-PBMCT413
The McAlpine Multifit 90° Bend 1.1/4"in Dia White, is a durable component that is suitable for all plastic, copper and lead pipes within domestic plumbing systems. The white plastic finish is robust and designed to stand the test of time. This product suits all plastic waste pipe, copper pipe (metric and imperial) and lead pipe.
Features & benefits
- Suits all plastic waste pipe, copper pipe (metric and imperial) and lead pipe
- Robust white plastic finish
Specifications
| Product Name | McAlpine Multifit 90° Bend 1.25" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | MS4 |
| EAN | 5036484002167 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Plastic |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Product Height | 140 mm |
| Product Length | 340 mm |
| Diameter | 1.25 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |