McAlpine Multifit Straight Tank Connector
SKU: PBMCT466
A McAlpine 1½" x 1½" Multifit Straight Tank Connector. This connector is WRAS approved.
Features & benefits
- Available in 1¼", 1½" and 2" sizes
- WRAS logo
IDPBMCT466
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Multifit Straight Tank Connector
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-multifit-straight-tank-connector-PBMCT466
A McAlpine 1½" x 1½" Multifit Straight Tank Connector. This connector is WRAS approved.
Features & benefits
- Available in 1¼", 1½" and 2" sizes
- WRAS logo
Specifications
| Product Name | McAlpine Multifit Straight Tank Connector |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Tank Connector |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | T11M |
| EAN | 5036484004772 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | T11M |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 71.5 mm |
| Product Weight | 0.073 kg |
| Product Height | 82 mm |
| Product Length | 71.5 mm |
| Volume | 4.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |