McAlpine Plastic Backnut Basin Waste with Stainless Steel Flange & Black PVC Plug
SKU: PBMCT096
McAlpine 1¼" Black Backnut Slotted Basin Waste with Black PVC Plug. The Waste has a 60mm Stainless Steel Flange and Black Plastic Backnut. Manufactured in Polypropylene.
Features & benefits
- Slotted
- Black PVC plug
- Available with or without chain and stay
- 1¼" BSP
- 60mm flange
- 3½" Tail
- Black Plastic Backnut
- Manufactured in Polypropylene
IDPBMCT096
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Plastic Backnut Basin Waste with Stainless Steel Flange & Black PVC Plug
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-plastic-backnut-basin-waste-with-stainless-steel-flange-and-black-pvc-plug-PBMCT096
McAlpine 1¼" Black Backnut Slotted Basin Waste with Black PVC Plug. The Waste has a 60mm Stainless Steel Flange and Black Plastic Backnut. Manufactured in Polypropylene.
Features & benefits
- Slotted
- Black PVC plug
- Available with or without chain and stay
- 1¼" BSP
- 60mm flange
- 3½" Tail
- Black Plastic Backnut
- Manufactured in Polypropylene
Specifications
| Product Name | McAlpine Plastic Backnut Basin Waste with Stainless Steel Flange & Black PVC Plug |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Basin Waste |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | BSW12 |
| EAN | 5036484000538 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | BSW12 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Black Plastic |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 62 mm |
| Product Weight | 0.072 kg |
| Product Height | 99.5 mm |
| Product Length | 62 mm |
| Volume | 4.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | male |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |