McAlpine Rubber Inlet Washer - 1¼"
SKU: LPMHP016
5 x McAlpine 1¼" Trap Inlet Washers mounted on Handipak card with hanging slot.
Features & benefits
- Mounted on Card with Hanging Slot
- Five 1¼" Rubber Washers
- Available in 1¼", 1½", and 2" sizes
IDLPMHP016
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Rubber Inlet Washer - 1¼"
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-rubber-inlet-washer-1-LPMHP016
5 x McAlpine 1¼" Trap Inlet Washers mounted on Handipak card with hanging slot.
Features & benefits
- Mounted on Card with Hanging Slot
- Five 1¼" Rubber Washers
- Available in 1¼", 1½", and 2" sizes
Specifications
| Product Name | McAlpine Rubber Inlet Washer - 1¼" |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Plumbing Consumables |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | CARD-24 |
| EAN | 5036484001672 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Rubber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | CARD-24 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 90 mm |
| Product Weight | 0.012 kg |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 140 mm |
| Volume | 1.0E-4 m3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |