McAlpine Sealant & Adhesive White
SKU: PMSEALWH
Suitable for use in all trades, McAlpine MACXSEAL-WH Sealant and Adhesive is compatible with sanitaryware, tiles and mirrors. It can be safely used on a variety of materials, including metal, wood, stone, concrete, marble and brick.
Features & benefits
- ANTI-FUNGAL
- DURABLE
- FAST CURING
- HIGH STRENGTH GRAB
- BONDS IN THE WET
- INTERNAL AND EXTERNAL USE
- LOW ODOUR
- SOLVENT FREE
- PAINTABLE
- UNIQUE FORMULA
IDPMSEALWH
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Sealant & Adhesive White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-sealant-and-adhesive-white-PMSEALWH
Suitable for use in all trades, McAlpine MACXSEAL-WH Sealant and Adhesive is compatible with sanitaryware, tiles and mirrors. It can be safely used on a variety of materials, including metal, wood, stone, concrete, marble and brick.
Features & benefits
- ANTI-FUNGAL
- DURABLE
- FAST CURING
- HIGH STRENGTH GRAB
- BONDS IN THE WET
- INTERNAL AND EXTERNAL USE
- LOW ODOUR
- SOLVENT FREE
- PAINTABLE
- UNIQUE FORMULA
Specifications
| Product Name | McAlpine Sealant & Adhesive White |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Sealant & Adhesive |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | MACXSEAL-WH |
| EAN | 5036484095930 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Hybrid Polymer |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | MACXSEAL-WH |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 70 mm |
| Product Weight | 0.504 kg |
| Product Height | 231 mm |
| Product Length | 70 mm |
| Volume | 0.0011 m3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |