McAlpine Shallow Shower Trap 134 x 70mm x 1.25" White
SKU: PMCP1070
McAlpine Shallow Shower Trap 134 x 70mm x 1.25" (L x H x Dia) White is a handy fitting manufactured from polypropylene, with chrome plated plastic flange. It is used to retain water after fixture use. Comes with 50mm water seal and is suitable for all shower trays with a 90mm waste hole. Supplied with 135 degrees bend BSP coupling nut with 1.5" multifit.
IDPMCP1070
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Shallow Shower Trap 134 x 70mm x 1.25" White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-shallow-shower-trap-134-x-70mm-x-1-25-white-PMCP1070
McAlpine Shallow Shower Trap 134 x 70mm x 1.25" (L x H x Dia) White is a handy fitting manufactured from polypropylene, with chrome plated plastic flange. It is used to retain water after fixture use. Comes with 50mm water seal and is suitable for all shower trays with a 90mm waste hole. Supplied with 135 degrees bend BSP coupling nut with 1.5" multifit.
Specifications
| Product Name | McAlpine Shallow Shower Trap 134 x 70mm x 1.25" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | ST90CP10-70 |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 90 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 134 mm |
| Diameter | 1.25 in |
| Jointing System | Compression |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |