McAlpine Sink Combined Waste and Overflow - Rectangular Overflow
SKU: PMFSW2PR
This McAlpine 85mm Sink Combined Waste and Overflow with Rectangular Overflow waste is supplied with reversible dual purpose overflow washer for curved or flat sink bowls and has a flexible overflow tube with OD of 25mm. The centre pin dry fixing connection has the advantage of a quick, simple and neat installation affording a saving in material and labour costs. The polished stainless steel flange eliminates the problem of chrome plating deterioration.
Features & benefits
- 1½" BSP
- Available with 70mm or 85mm flange
- Rectangular overflow
- Black PVC plug with CP chain and stay
- Supplied with reversible dual purpose overflow washer for curved or flat sink bowls
- Flexible overflow tube has OD of 25mm
- Centre pin dry fixing connection has the advantage of a quick, simple and neat installation affording a saving in material and labour costs
- The polished stainless steel flange eliminates the problem of chrome plating deterioration
- Manufactured in Polypropylene
IDPMFSW2PR
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Sink Combined Waste and Overflow - Rectangular Overflow
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-sink-combined-waste-and-overflow-rectangular-overflow-PMFSW2PR
This McAlpine 85mm Sink Combined Waste and Overflow with Rectangular Overflow waste is supplied with reversible dual purpose overflow washer for curved or flat sink bowls and has a flexible overflow tube with OD of 25mm. The centre pin dry fixing connection has the advantage of a quick, simple and neat installation affording a saving in material and labour costs. The polished stainless steel flange eliminates the problem of chrome plating deterioration.
Features & benefits
- 1½" BSP
- Available with 70mm or 85mm flange
- Rectangular overflow
- Black PVC plug with CP chain and stay
- Supplied with reversible dual purpose overflow washer for curved or flat sink bowls
- Flexible overflow tube has OD of 25mm
- Centre pin dry fixing connection has the advantage of a quick, simple and neat installation affording a saving in material and labour costs
- The polished stainless steel flange eliminates the problem of chrome plating deterioration
- Manufactured in Polypropylene
Specifications
| Product Name | McAlpine Sink Combined Waste and Overflow - Rectangular Overflow |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Sink Combined Waste and Overflow |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | FSW2PR |
| EAN | 5036484001313 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | FSW2PR |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Stainless Steel |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 85 mm |
| Product Weight | 0.137 kg |
| Product Height | 229 mm |
| Product Length | 100 mm |
| Volume | 0.0019 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | male |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |