McAlpine Stainless Steel Strainer Plug - Stemball Model
SKU: PMCARD49
McAlpine Stainless Steel Strainer Plug for Basket Strainer Waste mounted on Handipak card with hanging slot.
Features & benefits
- Stainless Steel
- Stemball Model
IDPMCARD49
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Stainless Steel Strainer Plug - Stemball Model
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-stainless-steel-strainer-plug-stemball-model-PMCARD49
McAlpine Stainless Steel Strainer Plug for Basket Strainer Waste mounted on Handipak card with hanging slot.
Features & benefits
- Stainless Steel
- Stemball Model
Specifications
| Product Name | McAlpine Stainless Steel Strainer Plug - Stemball Model |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Plumbing Consumables |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | CARD-49 |
| EAN | 5036484019158 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Stainless Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | CARD-49 |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Stainless |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Stainless Steel |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 140 mm |
| Product Weight | 0.0846 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 220 mm |
| Volume | 0.0025 m3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |