McAlpine Standard Flexible WC Pan Connector 110mm White
SKU: PBMCON8F
The McAlpine Flexible Pan Connector 110mm Dia, is a rigid WC connector with 90° bend with an adjustable length. The outlet seal can be removed, cut to length and re-attached. The flexible pan connector with integral sealing diaphragm, allows for minor misalignment in any direction. The product is available with finned outlet for 4"/110mm PVC-U and cast iron soil pipe diameters (internal), and with plain end outlet to fit 110mm soil or underground pipe fittings.
Features & benefits
- Adjustable length.
- The outlet seal can be removed, cut to length and re-attached.
- The flexible pan connector with integral sealing diaphragm, allows for minor misalignment in any direction.
IDPBMCON8F
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Pan Connectors > McAlpine Standard Flexible WC Pan Connector 110mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-standard-flexible-w-c-pan-connector-PBMCON8F
The McAlpine Flexible Pan Connector 110mm Dia, is a rigid WC connector with 90° bend with an adjustable length. The outlet seal can be removed, cut to length and re-attached. The flexible pan connector with integral sealing diaphragm, allows for minor misalignment in any direction. The product is available with finned outlet for 4"/110mm PVC-U and cast iron soil pipe diameters (internal), and with plain end outlet to fit 110mm soil or underground pipe fittings.
Features & benefits
- Adjustable length.
- The outlet seal can be removed, cut to length and re-attached.
- The flexible pan connector with integral sealing diaphragm, allows for minor misalignment in any direction.
Specifications
| Product Name | McAlpine Standard Flexible WC Pan Connector 110mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | WC-CON8F |
| EAN | 5036484008336 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Pan Connectors |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.71 kg |
| Product Height | 153 mm |
| Product Length | 340 mm |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |