McAlpine Straight Multifit Connector 32mm White
SKU: PBMCT415
The McAlpine Straight Multifit Connector 1.1/4" Dia, is a useful part that is sure to fit the system within the commercial premises or domestic property. It has been designed to accommodate plastic, metric and imperial copper and lead piping for quick installation and long-lasting finish. The product is available in white colour and ensures a secure seal is made between the pipe and the wall of the fitting. Being PVC ensures it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
Features & benefits
- Designed to accommodate plastic, metric and imperial copper and lead piping for quick installation
- Resistant to corrosive chemicals and physical impacts
IDPBMCT415
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Straight Multifit Connector 32mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-straight-multifit-connector-1-25-white-PBMCT415
The McAlpine Straight Multifit Connector 1.1/4" Dia, is a useful part that is sure to fit the system within the commercial premises or domestic property. It has been designed to accommodate plastic, metric and imperial copper and lead piping for quick installation and long-lasting finish. The product is available in white colour and ensures a secure seal is made between the pipe and the wall of the fitting. Being PVC ensures it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
Features & benefits
- Designed to accommodate plastic, metric and imperial copper and lead piping for quick installation
- Resistant to corrosive chemicals and physical impacts
Specifications
| Product Name | McAlpine Straight Multifit Connector 32mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | S28M |
| EAN | 5036484003485 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Plastic |
| Range | Connectors |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Diameter | 32 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |