McAlpine Straight Nozzle 1.5" White
SKU: PBMCT229
The McAlpine Straight Nozzle 1.1/2" Dia White can accept discharge from a washing or dishwashing machine. The nozzle will connect to 1 1/2" multibit and is manufactured from polypropylene which provides durability. The white plastic finish is robust in nature and designed to stand the test of time.
Features & benefits
- Nozzle will connect to 1 1/2" multibit
- Robust white plastic finish
IDPBMCT229
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Straight Nozzle 1.5" White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-straight-nozzle-1-5-white-PBMCT229
The McAlpine Straight Nozzle 1.1/2" Dia White can accept discharge from a washing or dishwashing machine. The nozzle will connect to 1 1/2" multibit and is manufactured from polypropylene which provides durability. The white plastic finish is robust in nature and designed to stand the test of time.
Features & benefits
- Nozzle will connect to 1 1/2" multibit
- Robust white plastic finish
Specifications
| Product Name | McAlpine Straight Nozzle 1.5" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | WMF3 |
| EAN | 5036484006639 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 200 mm |
| Diameter | 1.5 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |