McAlpine Straight Through Trap 32mm Seal White
SKU: PBMCT023
The McAlpine Straight Through Trap 32mm Dia, is an 1.1/4 inch basin pedestal trap that has the pipe outlet in line with the waste connection allowing for neater plumbing behind pedestals. The trap measures 10 inches in height and has a normal 1.1/4 inch BSP waste connection and a Multifit fitting to fit most sizes of basin waste pipe.
Features & benefits
- Trap measures 10 inches in height and has a normal 1.1/4 inch
- BSP waste connection and a Multifit fitting to fit most sizes of basin waste pipe
IDPBMCT023
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Straight Through Trap 32mm Seal White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-straight-through-trap-32mm-white-PBMCT023
The McAlpine Straight Through Trap 32mm Dia, is an 1.1/4 inch basin pedestal trap that has the pipe outlet in line with the waste connection allowing for neater plumbing behind pedestals. The trap measures 10 inches in height and has a normal 1.1/4 inch BSP waste connection and a Multifit fitting to fit most sizes of basin waste pipe.
Features & benefits
- Trap measures 10 inches in height and has a normal 1.1/4 inch
- BSP waste connection and a Multifit fitting to fit most sizes of basin waste pipe
Specifications
| Product Name | McAlpine Straight Through Trap 32mm Seal White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | X10 |
| EAN | 5036484006752 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Bottle Traps |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 40 mm |
| Diameter | 32 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |