McAlpine Tubular P Trap 38mm White
SKU: PBMCT031
The McAlpine Tubular P Trap 1.50in Dia, is a valuable addition to bathroom fixtures and fittings which comes with the ease of installation and is an effective plumbing solution. The product is a universal compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe making is useful for all domestic repair, maintenance and improvement work. The anti-syphon valve neutralises negative syphonic pressure and eliminates gurgling. It comes with a seal which measures 150mm in depth. The make is of polypropylene, making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
Features & benefits
- Universal compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe
- The anti-syphon valve neutralises negative syphonic pressure and eliminates gurgling.
- Made of polypropylene, making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
IDPBMCT031
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Tubular P Trap 38mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-tubular-p-trap-1-5-white-PBMCT031
The McAlpine Tubular P Trap 1.50in Dia, is a valuable addition to bathroom fixtures and fittings which comes with the ease of installation and is an effective plumbing solution. The product is a universal compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe making is useful for all domestic repair, maintenance and improvement work. The anti-syphon valve neutralises negative syphonic pressure and eliminates gurgling. It comes with a seal which measures 150mm in depth. The make is of polypropylene, making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
Features & benefits
- Universal compression outlet that suits all plastic, copper and lead pipe
- The anti-syphon valve neutralises negative syphonic pressure and eliminates gurgling.
- Made of polypropylene, making it resistant to corrosive chemicals and physical impacts.
Specifications
| Product Name | McAlpine Tubular P Trap 38mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | SC10 |
| EAN | 5036484003546 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | P Traps |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.16 kg |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 170 mm |
| Diameter | 38 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |