McAlpine Twin Nozzle Washing Machine Trap 38mm White
SKU: PBMCT211
The McAlpine Twin Nozzle Washing Machine Trap 1.5" Dia White, is a Multifit outlet and twin swivel 135° inlet connections for the discharge from domestic appliances. The P trap allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap. It has a 75mm water seal that is a minimum to meet building regulations and the thread will fit on to normal 1.5 inch BSP threads.
Features & benefits
- The P trap allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap.
- A 75mm water seal is a minimum to meet building regulations
IDPBMCT211
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Twin Nozzle Washing Machine Trap 38mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-twin-nozzle-washing-machine-trap-1-5-white-PBMCT211
The McAlpine Twin Nozzle Washing Machine Trap 1.5" Dia White, is a Multifit outlet and twin swivel 135° inlet connections for the discharge from domestic appliances. The P trap allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap. It has a 75mm water seal that is a minimum to meet building regulations and the thread will fit on to normal 1.5 inch BSP threads.
Features & benefits
- The P trap allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap.
- A 75mm water seal is a minimum to meet building regulations
Specifications
| Product Name | McAlpine Twin Nozzle Washing Machine Trap 38mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | WM11 |
| EAN | 5036484006578 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Washing Machine Traps |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.27 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 180 mm |
| Diameter | 38 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |