McAlpine Universal Flexible Fitting Plain Spigot 210 x 40mm White
SKU: LBZMFC06
McAlpine Universal Flexible Fitting Plain Spigot 210 x 40mm (L x Dia) White is made from polypropylene. The outlet suits all plastic, copper and lead pipe. The connectors also help in quick disconnection/connection and align at the cores to allow fluids to pass through it.
IDLBZMFC06
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Universal Flexible Fitting Plain Spigot 210 x 40mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-universal-flexible-fitting-plain-spigot-210-x-40mm-white-LBZMFC06
McAlpine Universal Flexible Fitting Plain Spigot 210 x 40mm (L x Dia) White is made from polypropylene. The outlet suits all plastic, copper and lead pipe. The connectors also help in quick disconnection/connection and align at the cores to allow fluids to pass through it.
Specifications
| Product Name | McAlpine Universal Flexible Fitting Plain Spigot 210 x 40mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | FLEXCON6 |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 210 mm |
| Diameter | 40 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |