McAlpine Universal Plain Tail Flexible Fitting 250 x 31.75mm White
SKU: LBZMFC04
McAlpine Universal Plain Tail Flexible Fitting 250 x 31.75mm (L x Dia) White is made from polypropylene. The outlet suits all plastic, copper and lead pipe. The connectors also help in quick disconnection/ connection and align at the cores to allow fluids to pass through it.
IDLBZMFC04
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Universal Plain Tail Flexible Fitting 250 x 31.75mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-universal-plain-tail-flexible-fitting-250-x-31-75mm-white-LBZMFC04
McAlpine Universal Plain Tail Flexible Fitting 250 x 31.75mm (L x Dia) White is made from polypropylene. The outlet suits all plastic, copper and lead pipe. The connectors also help in quick disconnection/ connection and align at the cores to allow fluids to pass through it.
Specifications
| Product Name | McAlpine Universal Plain Tail Flexible Fitting 250 x 31.75mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | FLEXCON4 |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 250 mm |
| Diameter | 31.75 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |