McAlpine Ventapipe 25 Air Admittance Valve with 1½" Universal Outlet Grey
SKU: PBMCT915
This McAlpine Grey Ventapipe Air Admittance Valve with 1½" Universal Outlet is A1 rated and has an Air flow capacity of 3 l/s. McAlpine recommends that Air Admittance Valves be installed internally within the building. AAV'S must beinstalled in the vertical position.
Features & benefits
- 1½" Universal Outlet
- A1 rated
- Air flow capacity of 3 l/s
- For full information on Air Admittance Valves please see below
IDPBMCT915
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Ventapipe 25 Air Admittance Valve with 1½" Universal Outlet Grey
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-ventapipe-25-air-admittance-valve-with-1-universal-outlet-grey-PBMCT915
This McAlpine Grey Ventapipe Air Admittance Valve with 1½" Universal Outlet is A1 rated and has an Air flow capacity of 3 l/s. McAlpine recommends that Air Admittance Valves be installed internally within the building. AAV'S must beinstalled in the vertical position.
Features & benefits
- 1½" Universal Outlet
- A1 rated
- Air flow capacity of 3 l/s
- For full information on Air Admittance Valves please see below
Specifications
| Product Name | McAlpine Ventapipe 25 Air Admittance Valve with 1½" Universal Outlet Grey |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Air Admittance Valve |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | VP2 |
| EAN | 5036484005793 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | VP2 |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 64 mm |
| Product Weight | 0.086 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 64 mm |
| Volume | 3.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |