McAlpine Ventapipe 50 Air Admittance Valve with 2" Universal Outlet
SKU: PBMCT909
McAlpine Ventapipe 50 Air Admittance Valve with 2" Universal Outlet. The Universal Compression Outlet suits plastic, copper and lead pipe and is manufactured in polypropylene. McAlpine recommends that Air Admittance Valves be installed internally within the building. AAV'S must beinstalled in the vertical position.
Features & benefits
- 2" Universal Outlet
- For full information on Air Admittance Valves please see below
- A1 rated
- Air flow capacity of 14.2 l/s
- For full information on Air Admittance Valves please see below
IDPBMCT909
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Ventapipe 50 Air Admittance Valve with 2" Universal Outlet
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-ventapipe-50-air-admittance-valve-with-2-universal-outlet-PBMCT909
McAlpine Ventapipe 50 Air Admittance Valve with 2" Universal Outlet. The Universal Compression Outlet suits plastic, copper and lead pipe and is manufactured in polypropylene. McAlpine recommends that Air Admittance Valves be installed internally within the building. AAV'S must beinstalled in the vertical position.
Features & benefits
- 2" Universal Outlet
- For full information on Air Admittance Valves please see below
- A1 rated
- Air flow capacity of 14.2 l/s
- For full information on Air Admittance Valves please see below
Specifications
| Product Name | McAlpine Ventapipe 50 Air Admittance Valve with 2" Universal Outlet |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Air Admittance Valve |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | VP50 |
| EAN | 5036484005847 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | ABS |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | VP50 |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 90 mm |
| Product Weight | 0.1928 kg |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 100 mm |
| Volume | 9.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |