McAlpine Washing Machine Trap Side Nozzle 38mm White
SKU: PBMCT201
The McAlpine Washing Machine Trap Side Nozzle 1.5" Dia White, is a P trap that allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap. The spout can be rotated 360° to allow for easy connection of the appliance outlet. The outlet elbow can also be swivelled to make lining up with existing pipe work easier. It has a 75mm water seal that is a minimum to meet building regulations and the thread will fit on to normal 1.1/2 inch BSP threads.
Features & benefits
- Allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap.
- The spout can be rotated 360° to allow for easy connection of the appliance outlet.
- The outlet elbow can also be swivelled to make lining up with existing pipe work easier.
- Conforms to BS EN 274-1:2002
IDPBMCT201
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Washing Machine Trap Side Nozzle 38mm White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-washing-machine-trap-side-nozzle-1-5-white-PBMCT201
The McAlpine Washing Machine Trap Side Nozzle 1.5" Dia White, is a P trap that allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap. The spout can be rotated 360° to allow for easy connection of the appliance outlet. The outlet elbow can also be swivelled to make lining up with existing pipe work easier. It has a 75mm water seal that is a minimum to meet building regulations and the thread will fit on to normal 1.1/2 inch BSP threads.
Features & benefits
- Allows a single outlet pipe from the dish washer or washing machine to be connected to the trap.
- The spout can be rotated 360° to allow for easy connection of the appliance outlet.
- The outlet elbow can also be swivelled to make lining up with existing pipe work easier.
- Conforms to BS EN 274-1:2002
Specifications
| Product Name | McAlpine Washing Machine Trap Side Nozzle 38mm White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | WM2 |
| EAN | 5036484006516 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Washing Machine Traps |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.24 kg |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 280 mm |
| Diameter | 38 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |