McAlpine Waste Pipe 1¼" Universal Blank Cap
SKU: PBMC0057
McAlpine 1¼" Blanking cap for waste pipe with universal connection. Manufactured in polypropylene.
Features & benefits
- Available in 1¼", 1½", and 2" sizes
- Multifit Fittings suit all plastic waste pipes to BS EN 1451-1:2017 and BS EN 1329-1:2020 and copper pipe and lead pipe
- Manufactured in Polypropylene
IDPBMC0057
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine Waste Pipe 1¼" Universal Blank Cap
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-waste-pipe-1-universal-blank-cap-PBMC0057
McAlpine 1¼" Blanking cap for waste pipe with universal connection. Manufactured in polypropylene.
Features & benefits
- Available in 1¼", 1½", and 2" sizes
- Multifit Fittings suit all plastic waste pipes to BS EN 1451-1:2017 and BS EN 1329-1:2020 and copper pipe and lead pipe
- Manufactured in Polypropylene
Specifications
| Product Name | McAlpine Waste Pipe 1¼" Universal Blank Cap |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | Blank Cap |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | S23U |
| EAN | 5036484062048 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | S23U |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | BS EN 1451-1:2017, BS EN 1329-1:2020 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 38 mm |
| Product Weight | 0.034 kg |
| Product Height | 58 mm |
| Product Length | 58 mm |
| Volume | 1.0E-4 m3 |
| Jointing System | Compression |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |