McAlpine WC Connector Wall Flange Pipe/Plain 110mm
SKU: LBZMF110
McAlpine WC Connector Wall Flange for use with 110mm Pipe/Plain End Rigid WC Connectors.
Features & benefits
- Available for Rigid WC Connectors, 4"/110mm Soil Pipe or Rigid WC Connectors with Plain End Outlet, and Flexible WC Connectors
- 110mm Pipe/Plain End Rigid WC Connector
IDLBZMF110
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > McAlpine WC Connector Wall Flange Pipe/Plain 110mm
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-wc-connector-wall-flange-pipeplain-110mm-LBZMF110
McAlpine WC Connector Wall Flange for use with 110mm Pipe/Plain End Rigid WC Connectors.
Features & benefits
- Available for Rigid WC Connectors, 4"/110mm Soil Pipe or Rigid WC Connectors with Plain End Outlet, and Flexible WC Connectors
- 110mm Pipe/Plain End Rigid WC Connector
Specifications
| Product Name | McAlpine WC Connector Wall Flange Pipe/Plain 110mm |
| Brand | McAlpine |
| Product Type | WC Connector |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | WC17-110 |
| EAN | 5036484007544 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | WC17-110 |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 169 mm |
| Product Weight | 0.0733 kg |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 169 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Volume | 0.0011 m3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |