McAlpine Straight Rigid WC Pan Connector 4"
SKU: LBZMFCN1
The 90-114mm Inlet x 4"/110mm Outlet Straight Rigid WC Connector that is manufactured in polypropylene. The outlet fits 4"/110mm inside diameter of PVC-U and cast iron soil pipe with the 97-107mm inlet suitable for all pan spigots.
Features & benefits
- 97-107mm Inlet suits all pan spigots
- Complies with BS 5627:1984 and DIN 1389-2
IDLBZMFCN1
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Straight Rigid WC Pan Connector 4"
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpine-wc-pan-connector-110mm-dia-white-LBZMFCN1
The 90-114mm Inlet x 4"/110mm Outlet Straight Rigid WC Connector that is manufactured in polypropylene. The outlet fits 4"/110mm inside diameter of PVC-U and cast iron soil pipe with the 97-107mm inlet suitable for all pan spigots.
Features & benefits
- 97-107mm Inlet suits all pan spigots
- Complies with BS 5627:1984 and DIN 1389-2
Specifications
| Product Name | McAlpine Straight Rigid WC Pan Connector 4" |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | WC-CON1 |
| EAN | 5036484005953 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Connectors |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 120 mm |
| Radius | 4 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |