McAlpine Standard Bottle Trap 75mm Seal White
SKU: PBMCT001
The McAlpine Standard Seal Bottle Trap 75mm Dia, is a rigid WC connector which fits all Multifit Compression Outlet made of plastic, copper and lead pipe. This bottle trap from McAlpine is suitable for a wash hand basin in a bathroom and in the cloakroom.
Features & benefits
- Fits all Multifit Compression Outlet made of plastic, copper and lead pipe.
- Suitable for a wash hand basin in a bathroom or in the cloakroom.
IDPBMCT001
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Standard Bottle Trap 75mm Seal White
https://www.jewson.co.uk/p/mcalpinestandard-seal-bottle-trap-75mm-white-PBMCT001
The McAlpine Standard Seal Bottle Trap 75mm Dia, is a rigid WC connector which fits all Multifit Compression Outlet made of plastic, copper and lead pipe. This bottle trap from McAlpine is suitable for a wash hand basin in a bathroom and in the cloakroom.
Features & benefits
- Fits all Multifit Compression Outlet made of plastic, copper and lead pipe.
- Suitable for a wash hand basin in a bathroom or in the cloakroom.
Specifications
| Product Name | McAlpine Standard Bottle Trap 75mm Seal White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | A10 |
| EAN | 5036484000019 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Bottle Traps |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 32 mm |
| Diameter | 75 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |