Medium Dense Block 3.6N 440 x 215 x 100mm
The 3.6N Medium Dense Concrete Block is lighter than the standard dense block, whilst still offering the same strength and durability. These medium-dense blocks are quicker and safer to lay, saving you time and effort.
Features & benefits
- Mid-weight block, and easier to handle than a solid dense block
- Still provides an excellent base for fixings
- Also provides a better thermal performance than a standard dense block
- Locally sourced
- For use internally and externally, and in separating and partition walls
IDWXDBAA01
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > Medium Dense Block 3.6N 440 x 215 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/medium-dense-block-3-6n-440-x-215-x-100mm-WXDBAA01
The 3.6N Medium Dense Concrete Block is lighter than the standard dense block, whilst still offering the same strength and durability. These medium-dense blocks are quicker and safer to lay, saving you time and effort.
Features & benefits
- Mid-weight block, and easier to handle than a solid dense block
- Still provides an excellent base for fixings
- Also provides a better thermal performance than a standard dense block
- Locally sourced
- For use internally and externally, and in separating and partition walls
Specifications
| Product Name | Medium Dense Block 3.6N 440 x 215 x 100mm |
| Product Type | Medium Dense Blocks |
| Materials | Concrete |
| Range | 3.6N 440 x 215 x 100mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 100 mm |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |