Meranti Weather Mould 44 x 69mm
SKU: PMDW4469
Meranti weathermould also known as a weatherbar attaches to the front of an external door to divert rain from running under the door, preventing rotting from the bottom of the door.
Features & benefits
- PEFC Certified
- Machined from high quality meranti
- Various lengths available
IDPMDW4469
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Meranti Weather Mould 44 x 69mm
https://www.jewson.co.uk/p/meranti-weathermould-44-x-69mm-PMDW4469
Meranti weathermould also known as a weatherbar attaches to the front of an external door to divert rain from running under the door, preventing rotting from the bottom of the door.
Features & benefits
- PEFC Certified
- Machined from high quality meranti
- Various lengths available
Specifications
| Product Name | Meranti Weather Mould 44 x 69mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Weather Moulds |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | HMDW4469 |
| Materials | Meranti |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red/brown |
| Application | Internal Joinery |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | South East Asia |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 69 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Species | Meranti |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |