Mercury Privacy Door Handle Chrome & Nickel
SKU: LPDO2339
The Privacy Handle sets feature a bathroom thumbturn and coin release and available in all colours, will easily work with all interior and door styles and enable your home to have the privacy and security you need.
Features & benefits
- Fully finished for ease of installation
- Attractive modern design
- Metal Construction
- Perfect finishing touch to accessorise your LPD door
IDLPDO2339
Doors & Joinery > Ironmongery > Knobs & Handles > Mercury Privacy Door Handle Chrome & Nickel
https://www.jewson.co.uk/p/mercury-essential-range-chrome-and-nickel-door-208-x-214-LPDO2339
The Privacy Handle sets feature a bathroom thumbturn and coin release and available in all colours, will easily work with all interior and door styles and enable your home to have the privacy and security you need.
Features & benefits
- Fully finished for ease of installation
- Attractive modern design
- Metal Construction
- Perfect finishing touch to accessorise your LPD door
Specifications
| Product Name | Mercury Privacy Door Handle Chrome & Nickel |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Lever on Rose Door Pack |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | HARDMERPRI |
| EAN | 5036464049557 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials | Metal |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Mercury |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Silver |
| Product Width | 142 mm |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Height | 51 mm |
| Product Depth | 64 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |