Naylor MetroDrain 11.25° Bend 300mm Black
SKU: DRN71504
The Naylor MetroDrain 11.25° Bend 300mm (Dia) is manufactured from high-density polyethylene which increases the rigidity of the product in addition to having a better impact resistance and tensile strength. Specifically designed to change the direction of flow in a piping system requiring two seals per joint. For use with all non-pressure, surface and sub-surface storm water drainage applications.
Features & benefits
- BBA certified
- Improved abrasion-resistance
- Manufactured from high-density polyethylene
IDDRN71504
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor MetroDrain 11.25° Bend 300mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/met-drn-bba-bend-11-25deg-300-71504-DRN71504
The Naylor MetroDrain 11.25° Bend 300mm (Dia) is manufactured from high-density polyethylene which increases the rigidity of the product in addition to having a better impact resistance and tensile strength. Specifically designed to change the direction of flow in a piping system requiring two seals per joint. For use with all non-pressure, surface and sub-surface storm water drainage applications.
Features & benefits
- BBA certified
- Improved abrasion-resistance
- Manufactured from high-density polyethylene
Specifications
| Product Name | Naylor MetroDrain 11.25° Bend 300mm Black |
| Brand | MetroDrain |
| Product Type | Bends |
| Manufacturer Name | Naylor Drainage Ltd |
| Manufacturer Part Number | 71504 |
| Materials |
PP
HDPE |
| Colour | Black |
| Application | Storm Water Drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Weight | 5.1 kg |
| Diameter | 300 mm |
| Angle | 11.25 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |