Mexicano Half Light Oak Door 1981 x 686 x 35mm
SKU: LPDO3099
A unique take on the classic Mexicano design. A modern glazed panel featuring clear glazing with frosted lines replicating the solid panel below which follows the traditional Mexicano. This door is perfect for allowing natural light to flow through your home whilst preserving your privacy.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 1 Light Clear With Frosted Lines
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO3099
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Oak Doors > Mexicano Half Light Oak Door 1981 x 686 x 35mm
https://www.jewson.co.uk/p/mexicano-half-light-oak-door-686-x-1981-LPDO3099
A unique take on the classic Mexicano design. A modern glazed panel featuring clear glazing with frosted lines replicating the solid panel below which follows the traditional Mexicano. This door is perfect for allowing natural light to flow through your home whilst preserving your privacy.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 1 Light Clear With Frosted Lines
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Mexicano Half Light Oak Door 1981 x 686 x 35mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Glazed Oak Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OMEX1L27 |
| EAN | 5036464056470 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Contemporary |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 686 mm |
| Product Weight | 23 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Door Opening (H x W) | 1981 x 686mm |
| Number of Windows | 1 Light |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |