Milwaukee Brushless Percussion Drill 18V 2x5.0Ah
SKU: TMW18D25
The Milwaukee Brushless Percussion Drill 18V 2x5.0Ah has a compact design at only 180mm in length it provides excellent balance and control, ideal for overhead applications or work in tight spaces
Features & benefits
- REDLITHIUM™ battery pack provides superior pack construction, electronics and fade-free performance to deliver more run time and more work over pack life
- New brushless motor design delivers 40% more torque than previous model - up to 82 Nm
- Compact design (180 mm in length) provides excellent balance and control, ideal for overhead applications or work in tight spaces
- Optimised speed for faster drilling & fastening (0 - 550/ 0 - 1800 rpm)
- Comes with 2 x 5.0Ah batteries & Charging Station
IDTMW18D25
Tools & Fixings > Power Tools > Power Drills > Milwaukee Brushless Percussion Drill 18V 2x5.0Ah
https://www.jewson.co.uk/p/milwaukeebrushless-percussion-drill-18v-2x5-0ah-TMW18D25
The Milwaukee Brushless Percussion Drill 18V 2x5.0Ah has a compact design at only 180mm in length it provides excellent balance and control, ideal for overhead applications or work in tight spaces
Features & benefits
- REDLITHIUM™ battery pack provides superior pack construction, electronics and fade-free performance to deliver more run time and more work over pack life
- New brushless motor design delivers 40% more torque than previous model - up to 82 Nm
- Compact design (180 mm in length) provides excellent balance and control, ideal for overhead applications or work in tight spaces
- Optimised speed for faster drilling & fastening (0 - 550/ 0 - 1800 rpm)
- Comes with 2 x 5.0Ah batteries & Charging Station
Specifications
| Product Name | Milwaukee Brushless Percussion Drill 18V 2x5.0Ah |
| Brand | Milwaukee |
| Product Type | Percussion Drills |
| Manufacturer Name | Techtronic Industries UK Limited |
| Manufacturer Part Number | 4933464518 |
| EAN | 4058546224639 |
| Range | Brushless |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 18 V |
| Product Weight | 6.9 kg |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Number Of Batteries | 2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |