Milwaukee HD18HX-0 SDS Drill Bare Unit 18V
SKU: TMW18HX0
The Milwaukee HD18HX-0 SDS Drill Bare Unit 18V has a powerful hammer mechanism, delivering 2.4J of impact energy. It has 4 modes of operation: Rotary hammer, hammer only, rotation only, variolock
Features & benefits
- REDLINK™ overload protection electronics in tool delivers best in class system durability
- Powerful hammer mechanism: delivers 2.4 J (EPTA) of impact energy
- 4-mode operation: rotary hammer, hammer only, rotation only and variolock for maximum versatility
- Anti-Vibration-System delivers max comfort by minimising vibration
- FIXTEC™ system - keyless chuck changing
IDTMW18HX0
Tools & Fixings > Power Tools > Power Drills > Milwaukee HD18HX-0 SDS Drill Bare Unit 18V
https://www.jewson.co.uk/p/milwaukeehd18hx-0-sds-drill-bare-unit-18v-TMW18HX0
The Milwaukee HD18HX-0 SDS Drill Bare Unit 18V has a powerful hammer mechanism, delivering 2.4J of impact energy. It has 4 modes of operation: Rotary hammer, hammer only, rotation only, variolock
Features & benefits
- REDLINK™ overload protection electronics in tool delivers best in class system durability
- Powerful hammer mechanism: delivers 2.4 J (EPTA) of impact energy
- 4-mode operation: rotary hammer, hammer only, rotation only and variolock for maximum versatility
- Anti-Vibration-System delivers max comfort by minimising vibration
- FIXTEC™ system - keyless chuck changing
Specifications
| Product Name | Milwaukee HD18HX-0 SDS Drill Bare Unit 18V |
| Brand | Milwaukee |
| Product Type | SDS Drills |
| Manufacturer Name | Techtronic Industries UK Limited |
| Manufacturer Part Number | 4933408320 |
| EAN | 4002395239689 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 18 V |
| Product Weight | 3.7 kg |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |