Milwaukee M12BDDXKIT-202C Removable Chuck Drill Driver 12V 2x2.0Ah
SKU: TMW12DX2
The Milwaukee M12 Removable Chuck Drill Driver 12V 2x2.0Ah is a high performance sub compact 5-in-1 drill driver system offering extreme versatility. It comes with a removable chuck system with 3 different heads for multiples of applications - a standard 10 mm keyless chuck, full metal right angle ¼″ hex drive head and full metal offset ¼″ hex drive head.
Features & benefits
- High performance sub compact 5-in-1 drill driver system for extreme versatility
- Removable chuck system with 3 different heads for multiples of applications
- Standard 10 mm keyless chuck, full metal right angle ¼? hex drive head and full metal offset ¼? hex drive head
- ¼" hex drive behind chuck fitting, reduces drill length to 153 mm when required
IDTMW12DX2
Tools & Fixings > Power Tools > Power Drills > Milwaukee M12BDDXKIT-202C Removable Chuck Drill Driver 12V 2x2.0Ah
https://www.jewson.co.uk/p/milwaukeem12bddxkit-202c-removable-chuck-drill-driver-12v-2x2-0ah-TMW12DX2
The Milwaukee M12 Removable Chuck Drill Driver 12V 2x2.0Ah is a high performance sub compact 5-in-1 drill driver system offering extreme versatility. It comes with a removable chuck system with 3 different heads for multiples of applications - a standard 10 mm keyless chuck, full metal right angle ¼″ hex drive head and full metal offset ¼″ hex drive head.
Features & benefits
- High performance sub compact 5-in-1 drill driver system for extreme versatility
- Removable chuck system with 3 different heads for multiples of applications
- Standard 10 mm keyless chuck, full metal right angle ¼? hex drive head and full metal offset ¼? hex drive head
- ¼" hex drive behind chuck fitting, reduces drill length to 153 mm when required
Specifications
| Product Name | Milwaukee M12BDDXKIT-202C Removable Chuck Drill Driver 12V 2x2.0Ah |
| Brand | Milwaukee |
| Product Type | Drill Drivers |
| Manufacturer Name | Techtronic Industries UK Limited |
| Manufacturer Part Number | 4933447773 |
| EAN | 4002395006625 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 12 V |
| Product Weight | 5.3 kg |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Number Of Batteries | 2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |