Mist Short Projection Close Coupled Fully Shrouded WC & Wrapover Soft Close Seat
SKU: SCBA1424
A Great versatile suite in a curved design, ideal for bathrooms, clockrooms and en-suites
Features & benefits
- Includes Close Coupled Pan, Cistern & Seat only
- Dimensions: H 785 x W 350 x D 600mm
- Distance from soil pipe spigot to wall: 164mm
- Coupling to soil stack: Straight Out & Straight Down
- Cistern inlet position: Left
- Push Button Flush
- Comes with wrapover soft close seat
- Lift off seat for easy cleaning, top fix hinges
- Dual 6L & 4L flush
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Life Time on sanitaryware, 2 Year on seat and hinges
IDSCBA1424
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilets & Cisterns > Mist Short Projection Close Coupled Fully Shrouded WC & Wrapover Soft Close Seat
https://www.jewson.co.uk/p/mist-rimless-short-projection-close-coupled-open-back-wc-and-wrapover-soft-close-seat-SCBA1424
A Great versatile suite in a curved design, ideal for bathrooms, clockrooms and en-suites
Features & benefits
- Includes Close Coupled Pan, Cistern & Seat only
- Dimensions: H 785 x W 350 x D 600mm
- Distance from soil pipe spigot to wall: 164mm
- Coupling to soil stack: Straight Out & Straight Down
- Cistern inlet position: Left
- Push Button Flush
- Comes with wrapover soft close seat
- Lift off seat for easy cleaning, top fix hinges
- Dual 6L & 4L flush
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Life Time on sanitaryware, 2 Year on seat and hinges
Specifications
| Product Name | Mist Short Projection Close Coupled Fully Shrouded WC & Wrapover Soft Close Seat |
| Product Type | Toilets |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIPTP0254 |
| EAN | 5054913441387 |
| Materials | Vitreous China |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 350 mm |
| Product Weight | 38 kg |
| Product Height | 785 mm |
| Product Depth | 600 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |