Modica Pre-Finished White Door 813 x 2032mm
SKU: LPDO1784
This appealing Shaker style Modica door has ladder-style grooved panels down the centre and a white finished GRP material.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Features horizontal and vertical grooves to create ladder style centre panels
- Fully finished for ease of installation
- Foam Core
IDLPDO1784
Doors & Joinery > External Doors > External Composite Doors > Modica Pre-Finished White Door 813 x 2032mm
https://www.jewson.co.uk/p/modica-pre-finished-white-door-813-x-2032-LPDO1784
This appealing Shaker style Modica door has ladder-style grooved panels down the centre and a white finished GRP material.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Features horizontal and vertical grooves to create ladder style centre panels
- Fully finished for ease of installation
- Foam Core
Specifications
| Product Name | Modica Pre-Finished White Door 813 x 2032mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | GRPMODWHI32 |
| EAN | 5036464042671 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | GRP |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Pre-Finished |
| Product Width | 813 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Product Length | 2032 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |