Naylor Metro Drain Perforated Twinwall Pipe 6m x 150mm Black
SKU: DRN71312
The Naylor Metro Drain Perforated Twinwall Pipe 6m x 150mm (L x Dia) Black is made of high-grade polyethylene material and has been designed for use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications. This pipe has a corrugated exterior for strength and smooth interior for improved water flow.
Features & benefits
- High-quality polyethylene ensures good strength
- Easy to handle hence quick installation
- BBA Certified
- For use with all non-pressure surface and sub-surface stormwater drainage applications
IDDRN71312
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor Metro Drain Perforated Twinwall Pipe 6m x 150mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/naylor-metro-drain-perforated-twinwall-pipe-6m-x-150mm-DRN71312
The Naylor Metro Drain Perforated Twinwall Pipe 6m x 150mm (L x Dia) Black is made of high-grade polyethylene material and has been designed for use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications. This pipe has a corrugated exterior for strength and smooth interior for improved water flow.
Features & benefits
- High-quality polyethylene ensures good strength
- Easy to handle hence quick installation
- BBA Certified
- For use with all non-pressure surface and sub-surface stormwater drainage applications
Specifications
| Product Name | Naylor Metro Drain Perforated Twinwall Pipe 6m x 150mm Black |
| Brand | Naylor |
| Manufacturer Name | Naylor Industries |
| Manufacturer Part Number | 71312 |
| Materials | Polyethylene |
| Range | Twinwall Pipes |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 6 m |
| Diameter | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |