Naylor Metro General Purpose Duct Pipe 6m x 54mm
SKU: DRN30052
The Naylor Metro General Purpose Duct Pipe 6m x 54mm (L x Dia), is designed for use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications.
Features & benefits
- High tensile strength
- Leak-proof
- For use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications
IDDRN30052
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor Metro General Purpose Duct Pipe 6m x 54mm
https://www.jewson.co.uk/p/naylor-metro-general-purpose-duct-pipe-6m-x-54mm-pack-of-369-DRN30052
The Naylor Metro General Purpose Duct Pipe 6m x 54mm (L x Dia), is designed for use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications.
Features & benefits
- High tensile strength
- Leak-proof
- For use with all non-pressure surface and sub-surface storm water drainage applications
Specifications
| Product Name | Naylor Metro General Purpose Duct Pipe 6m x 54mm |
| Brand | Naylor |
| Manufacturer Name | Naylor Industries |
| Manufacturer Part Number | 30052 |
| Materials | uPVC |
| Range | General Purpose Duct |
| Colour | Dark Grey |
| Application | Air conditioning & refrigeration |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 6 m |
| Diameter | 54 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |