Naylor MetroDuct Twinwall Plain Duct 50m x 94 x 110mm Orange
SKU: DRN29047
The Naylor MetroDuct Twinwall Plain Duct 50m x 94 x 110mm (L x Inner Dia x Outer Dia) is designed to protect the service cable or pipe from damage and act as an alert to others of the duct being present in the ground. Made of high density polyethylene (HDPE) giving the product flexibility but also durability.
Features & benefits
- Flexible and strong
- Smooth internal wall
- Corrugated external wall
- Changes in direction can be achieved without additional fittings
- Waterproof
IDDRN29047
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Naylor MetroDuct Twinwall Plain Duct 50m x 94 x 110mm Orange
https://www.jewson.co.uk/p/naylor-metro-twinwall-ducting-orange-plain-50m-094110-29047-DRN29047
The Naylor MetroDuct Twinwall Plain Duct 50m x 94 x 110mm (L x Inner Dia x Outer Dia) is designed to protect the service cable or pipe from damage and act as an alert to others of the duct being present in the ground. Made of high density polyethylene (HDPE) giving the product flexibility but also durability.
Features & benefits
- Flexible and strong
- Smooth internal wall
- Corrugated external wall
- Changes in direction can be achieved without additional fittings
- Waterproof
Specifications
| Product Name | Naylor MetroDuct Twinwall Plain Duct 50m x 94 x 110mm Orange |
| Brand | MetroDuct |
| Manufacturer Name | Naylor Drainage Ltd |
| Manufacturer Part Number | 29047 |
| Compliance Approvals | BBA |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Weight | 29.5 kg |
| Product Length | 50000 mm |
| Diameter | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |